poniedziałek, 27 maja 2019

Wizyta Cobota Horacego

Klasę 4d, dzięki tacie Olivera, odwiedził na lekcji techniki robot przemysłowy. To tzw. cobot, czyli robot, który współpracuje z człowiekiem. Oczywiście w pierwszej kolejności uczniowie nadali mu imię - od dzisiaj nazywa się Horacy (od HCR - human collaborating robot).
Horacy ma 6 osi, w których może się obracać. Chwytakiem może unosić i przenosić ciężary do 3 kg.
Programuje się go na podobnej zasadzie, co znany nam Scratch, korzystając ze specjalnego panelu sterowania. Można go również zaprogramować, ustawiając ręcznie w kolejnych pozycjach.
Na demonstracji Horacy podnosił mambę z biurka, przenosił, obracając się w lewo i upuszczał ją prosto w ręce uczniów.
Ciekawe, co jeszcze mógłby robić w naszej szkole? Może przydałby się w sklepiku?