poniedziałek, 15 kwietnia 2019

„Wielkanoc w Leśniczówce Paryż”

   Święta Wielkanocne obfitują w tradycje i zwyczaje ludowe, z których część jest żywo kultywowana, a część coraz bardziej zanika. Wciąż jednak święcimy pokarmy, malujemy pisanki, zanosimy palemki do kościołów i oblewamy się wodą w Lany Poniedziałek.
   
11 kwietnia 2019 r. uczniowie klas 1a, 1b i 1c pojechali do leśniczówki Paryż, żeby poznać zwyczaje wielkanocne. W lesie widać już wiosnę. Zazieleniło się, słychać ptaki... Widzieliśmy gniazda bocianów, żurawie i bażanta.
   
Zajęcia rozpoczęliśmy od warsztatów artystycznych. Na stołach pojawiły się: gałązki bukszpanu i wierzby, kolorowe trawy oraz kwiaty z bibuły. Dzieci zrobiły samodzielnie palemki. Dawniej, poświęconej w Niedzielę Palmową palemce, przypisywano magiczne właściwości, dlatego zanoszono ją do domów, by zapewniała rodzinie szczęście. Gałązki wkładano także pod próg, by strzegły domowników przed chorobami, a te zatknięte pod strzechą chroniły dom przed piorunami.
   
Trudno sobie wyobrazić Wielkanoc bez mazurków. Można je kupić w każdej cukierni, ale ozdobione przez nas mazurki są niepowtarzalne! W drugiej części zajęć w leśniczówce odbyły się warsztaty kulinarne. Na stoły wjechały mazurki w kształcie pisanek i cała masa: posypek, ziaren, nasion i kolorowych lukrów. Na mazurkach pojawiły się: zajączki, bazie, kwiatki, wzory, szlaczki... i inne cudeńka.    
  
Przed wyjazdem odwiedziliśmy jeszcze mieszkające w leśniczówce zwierzęta i wróciliśmy do Warszawy. 

Życzymy wszystkim radosnych Świąt!      

   

                          

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz