poniedziałek, 2 marca 2015

Co z tą gżegżółką, czyli Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (21 lutego) został ustanowiony podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej  UNESCO w 1999 roku dla podkreślenia bogactwa i różnorodności językowej świata.

21 lutego 1952 roku w miejscowości Dhaka (obecnie stolica Bangladeszu) podczas demonstracji zamordowano kilku studentów, którzy domagali się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego - za jeden z dwóch języków urzędowych ówczesnego Pakistanu.

My Dzień Języka Ojczystego uczciliśmy pisząc ogólnoszkolne dyktando, które przygotowali dla nas nauczyciele i uczniowie Gimnazjum i Liceum. Łatwo nie było, ale my przecież lubimy takie wyzwania! Nie obyło się bez gżegżółki i Grzegorza, piegży i bukszpanu… Ach, ten język polski!