poniedziałek, 5 czerwca 2017

Klasy drugie na szlaku Fryderyka Chopina

  30 maja 2017 roku uczniowie klas 2a i 2b wybrali się na wycieczkę „Szlakiem Fryderyka Chopina”. Pierwszym punktem programu była wizyta w Żelazowej Woli.
   Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli jest chyba najsłynniejszym dworkiem w całej Polsce, co roku odwiedzanym przez liczne pielgrzymki melomanów i nie tylko. Żelazowa Wola była miejscem, w którym prawdopodobnie poznali się rodzice Chopina: Justyna z Krzyżanowskich, zajmująca się zarządzaniem domem i Mikołaj Chopin, guwerner dzieci rodziny Skarbków, przybyły z Francji. Po ślubie państwo Chopinowie zamieszkali w lewej oficynie murowanego dworku i tam właśnie przyszedł na świat Fryderyk Chopin. Po obejrzeniu filmu o życiu Fryderyka Chopina i zwiedzeniu dworku wybraliśmy się na spacer po siedmiohektarowym parku nad Utratą, w którym można zobaczyć około 10 tys. gatunków i odmian drzew, krzewów, bylin i roślin cebulowych z kraju i ze świata. Są wśród nich m.in.: wierzby, klony, dęby, topole, amerykańskie sosny, kalifornijskie jodły, japońskie berberysy oraz cierniste pigwowce z Chin. Wszędzie towarzyszyła nam muzyka Chopina...
   Z żalem opuściliśmy piękny park i pojechaliśmy do pobliskiego Brochowa, w którym znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej o charakterze obronnym – kościół parafialny. To właśnie w nim odbył się ślub rodziców kompozytora, a później jego chrzest, o czym świadczą zachowane do dzisiaj dokumenty. Odrestaurowany w dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina kościół wygląda imponująco.   Następnym punktem programu były zajęcia plastyczno – muzyczne, które zostały przygotowane dla nas w pięknym Dworku Pod Kasztanowcami. Było muzykowanie, tańce i śpiew. Na koniec ognisko z kiełbaskami i powrót do szkoły. Dopisała nam pogoda i dobre humory. Już planujemy wycieczkę na wrzesień!.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz