środa, 4 października 2017

Święto Patronów Szkoły

29 września odbył się uroczysty apel z okazji Święta Patronów. Uczniowie klasy 3 C w ciekawy sposób przedstawili trudną historię naszego kraju z okresu II wojny światowej, a chór szkolny zaśpiewał patriotyczne pieśni.

W czasie Powstania Warszawskiego Polacy bardzo potrzebowali pomocy. 18 września 1944 roku, nad powstańczą Warszawą ukazała się długo wyczekiwana wyprawa amerykańskich samolotów. Na niebie rozwinęło się ponad 1000 spadochronów, pod którymi podwieszone były zasobniki z lekami, żywnością, bronią i amunicją. Nie wszystkie artykuły dotarły do rąk powstańców, część z nich przechwycili Niemcy. Jednak ta wyprawa była bardzo ważna dla walczących żołnierzy. Świadomość, że nie byli sami i mogli liczyć na pomoc lotników z dalekiej Ameryki, była niezwykle istotna.

Patronami naszej szkoły jest załoga jednej z takich latających fortec o nazwie „I’ll be seeing you”. Samolot posiadał 10- osobową załogę. Niestety, 18 września 1944 roku, samolot ten został zestrzelony przez Niemców nad Dziekanowem Leśnym, niedaleko naszej szkoły. Ośmiu członków załogi zginęło na miejscu, dwóch ocalało i zostało wziętych do niewoli niemieckiej.

Patron to „ten, kto się kimś, czymś opiekuje: obrońca, opiekun”. Osoba Patrona szkoły jest  dla uczniów bardzo ważna. Dzisiaj coraz częściej mówimy o znaczeniu autorytetów i wartości. Takimi bohaterami, wzorami godnymi naśladowania, są dla nas Lotnicy Amerykańscy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz