poniedziałek, 12 listopada 2018

100 lat niepodległości, 100 lat praw wyborczych kobiet
11 listopada świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości. W tym roku obchodzimy wyjątkową, bo 100. rocznicę tego wydarzenia. Przez 123 lata zaborów polscy mężczyźni wzniecali powstania, dzielnie walczyli o swój kraj, zajmowali się polityką, ale obok nich zawsze stały kobiety, dbając o polską tradycję oraz ojczysty język. Gdy na świecie emancypantki upominały się o swoje prawa, Polki skupiały się głównie na kwestiach niepodległościowych, a gdy upragniona niepodległość nadeszła, nie zawahały się sięgnąć po to, do czego powinny mieć naturalne prawo - do głosowania w wyborach.
28 listopada Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej, który stanowił, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel, bez różnicy płci”. W wyborach do Sejmu Ustawodawczego z 26 stycznia 1919 roku wybrano 8 parlamentarzystek na kilkuset posłów.
Klasy 6. z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowały przedstawienie opisujące wydarzanie sprzed 100 lat, gdy kobiety jako obywatelki II Rzeczpospolitej mogły zagłosować po raz pierwszy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz