czwartek, 26 września 2019

Dzień Kropki
W 2003 roku Peter Reynolds napisał książkę "The Dot", opowiadającą o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. Dziewczynka nie wierzyła w swoje możliwości, nie potrafiła wyrazić siebie, była bardzo nieśmiała. Dzięki mądrej i życzliwej nauczycielce, która doceniła jej skromny rysunek kropki i pokazała, że wszystko zależy od nas i naszej wyobraźni, Vashti  zyskała pewność siebie i dostrzegła w sowim skromnym rysunku wiele nowych możliwości. Świat pokochał kropkę i Vashti. Na dowód tego co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki, podczas którego uczniowie prezentują swoje działania artystyczne.

W tym roku klasy 1-3 bawiły się w kropkowe kodowanie i programowanie. W klasach pierwszych uczniowie programowali ozoboty, które podróżowały wśród wielobarwnych kropek. Wiele radości sprawiło pierwszakom obserwowanie  zależności między układem narysowanych flamastrem kolorowych plam, a poruszaniem się tych małych świecących robotów.

Klasy drugie poznawały kropki oddalone o lata świetlne od Ziemi  – czyli gwiazdy. Powstały plakaty z gwiazdozbiorami naszego nieba. Drugoklasiści również kodowali, ale za pomocą alfabetu Braille’a. Pisali do siebie zaszyfrowane listy, a także kropkowe wiadomości do Vashti.

Klasy trzecie programowały grę „Znikające kropki” na tabletach w Scratch Junior i rozmawiali o swoich talentach.  W tym dniu nie zabrakło także zabaw plastycznych zainspirowanych kropkami. Sale i uczniowie przystroili się w kolorowe piegi, wykonywaliśmy serie wesołych zdjęć w specjalnej foto-budce 1a.

Mamy nadzieję, że Dzień Kropki zachęci wszystkich do wytrwałości w pokonywaniu trudności i wiary we własne możliwości. Jeśli ktoś jeszcze wątpi w kreatywność naszych uczniów, niech spojrzy na niezliczone zdolności wyrastające na „Drzewie Talentów” przygotowanym przez Mały Samorząd Uczniowski.
Zobaczcie, co tego dnia działo się u nas!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz