poniedziałek, 30 września 2019

Z wizytą u sąsiadów
      19 września 2019 r. drugoklasiści rozpoczęli jesienny sezon wycieczkowy. Udaliśmy się z wizytą do znajdujących się w naszej okolicy „sąsiadów”.                    
 Na początku obejrzeliśmy multimedialną wystawę przyrodniczą w Centrum Edukacji w Izabelinie. Mogliśmy obejrzeć filmy i zdjęcia przedstawiające mieszkańców Kampinoskiego Parku Narodowego. Puszcza Kampinoska to również miejsce związane z wydarzeniami historycznymi, po których zostały pamiątki w postaci, np. Mogiły Powstańców z 1863 r.
    Po spotkaniu „w cztery oczy” z przyrodą udaliśmy się z wizytą do Leszna na plantację wikliny, po której oprowadzał nas sam właściciel. Dowiedzieliśmy się, że uprawa wikliny nie należy do najprostszych. Plantacje zakłada się jesienią, przed pierwszymi przymrozkami lub wiosną, gdy mrozy już zelżeją. Pierwszy rok to intensywna pielęgnacja. Zbiory to ręczna robota. Wiklinę wycina się specjalnymi nożami, następnie sortuje według rozmiaru, gotuje, koruje, suszy i wiąże w snopki. Po obejrzeniu całego cyklu produkcyjnego prętów z wikliny, każdy samodzielnie wykonał wiklinowy koszyczek.
    Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w niezwykle gościnnym Dworze Strzyżew (odrestaurowany, przepiękny XVIII-wieczny polski dwór wiejski, wpisany do rejestru zabytków), gdzie czekało na nas ognisko z kiełbaskami...
    Po powrocie wpadliśmy na pomysł z dziedziny ekologii: a może tak wiklina zamiast plastiku? Co Wy na to?Brak komentarzy:

Prześlij komentarz