środa, 29 stycznia 2020

Niezwykła lekcja sztuki - spotkanie z artystą Markiem KotarbąW styczniu w naszej szkole gościł wyjątkowy artysta interdyscyplinarny - Pan Marek Kotarba, twórca Kotarbanów - obiektów plastycznych łączących malarstwo z płaskorzeźbą wykonaną z białej porcelany. Pan Marek studiował w Europejskiej Akademii Sztuk. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach kolekcjonerów z Polski, Francji, Niemiec, Finlandii, Szwecji, Kanady, Włoch, USA, Izraela, w Muzeum Narodowym w Warszawie oddział Nieborów, w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenzie we Włoszech. Poza malarstwem zajmuje się również ceramiką i rzeźbą. Jest rysownikiem i grafikiem. Prywatnie jest dziadkiem naszego ucznia - Gabrysia. Przyjął nasze zaproszenie i spotkał się z klasą 2B przy okazji cyklicznych zajęć “Lekcje z pasją”. Pan Marek zorganizował dla uczniów niecodzienną lekcję - Teatr malowania. Spotkanie odbyło się w szkolnej bibliotece, która na czas tego wydarzenia zamieniła się w małą galerię sztuki - Pan Marek prezentował uczniom wybrane obrazy i rzeźby, opowiadał o swojej pasji. Uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia mieli okazję śledzić proces powstawania dzieła na dużym formacie. Na krótką chwilę stali się pomocnikami malarza i czujnymi obserwatorami procesu twórczego artysty. Temat dzieła był tajemnicą, którą jednak Pan Marek szybko przed nami odkrył - szkoła, nasza szkoła oczami artysty. Efekt okazał się zaskakujący - obraz tętni życiem. Feria barw, ruch uchwycony w postaciach uczniów, pełen życia budynek, kwiaty. Obraz jest dziełem wyjątkowym i sentymentalnym dla wszystkich osób związanych ze Szkołą Podstawową im. Lotników Amerykańskich. Dzieło Pana Marka na stałe zagości w naszej szkole. To wspaniała pamiątka z tego inspirującego spotkania. Chwile spędzone z artystą na zawsze pozostaną w pamięci uczniów.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz