piątek, 6 marca 2020

Szkoła otwarta na wielokulturowość - Jemen

W ramach realizacji projektu „Szkoła otwarta na wielokulturowość” klasa 1a uczestniczyła w serii spotkań z rodzicami, w czasie których przemierzaliśmy obce kraje, spotykaliśmy inne kultury oraz poznawaliśmy podstawowe zwroty w różnych językach, m.in. arabskim, ukraińskim, angielskim i hiszpańskim.
            Spotkanie o Jemenie rozpoczęliśmy od odnalezienia go na globusie. Podziwialiśmy meczety z minaretami i mułłazinem wzywającym na modlitwę pięć razy dziennie wyznawców Allacha. Obejrzeliśmy tradycyjny strój męski z szerokimi spodniami i zatkniętym za pas sztyletem oraz kobiecą burkę. Poznaliśmy zwyczaje związane z ograniczeniem swobody kobiety w poruszaniu się po ulicach. Bardzo ciekawe było odnajdywanie analogii i różnic w zapisie cyfr arabskich używanych w Jemenie i Polsce, a także w alfabecie. Uczniowie dziwili się, że w Jemenie pisze się od prawej do lewej i że litery są zapisywane inaczej, w zależności od położenia w wyrazie. Poznaliśmy podstawowe zwroty, takie jak powitanie, pożegnanie, podziękowanie, czy zwrot przydatny przy popędzaniu wielbłąda. Na koniec dzieci otrzymały ulotki Caritasu zachęcające do wpłat na rzecz mieszkańców Jemenu cierpiących głód w wyniku wieloletniej wojny.
Dziękujemy tacie Karoliny za niezapomnianą lekcję. As-salam alejkum!