piątek, 21 maja 2021

ECO PRZYJACIELE PRZYRODY


   


Klasy drugie realizowały Tydzień projektów dla Ziemi pod hasłem Eco przyjaciele Ziemi. Każda z klas miała inne, ale bardzo ciekawe pomysły na zrealizowanie tego projektu.

Klasa 2a

Klasa 2a pracowała pod  hasłem Eco przyjaciele przyrody.

Zastanawialiśmy się, jak zmniejszyć zanieczyszczenie Ziemi, uczniowie segregowali śmieci w swoim domu i przy okazji analizowali, których produktów zbiera się najwięcej. Przypominaliśmy też sobie, ile czasu rozkłada się plastik, metal i szkło.

Rozmawialiśmy o czystości powietrza, oszczędzaniu wody i energii, recyklingu. Wykonaliśmy doświadczenie oczyszczania brudnej wody za pomocą samodzielnie przygotowanego filtra z warstwy: bawełny, waty, węgla, piasku, żwirku i kamyków.

W czasie projektu odwiedziła nas pani Kasia ze świetlicy z którą wspólnie wykonaliśmy ozdobną kopertę. W pokojach na zoom pisaliśmy listy do Ziemi z zasadami, których chcemy w przyszłości przestrzegać. Nadal doskonaląc nasze zdolności pisarskie, uczniowie układali życzenia dla Ziemi. Mamy nadzieję, że nigdy nie przestanie być błękitną i pachnącą planetą.

Uczniowie mieli za zadanie wykonać zdjęcia przedstawiające świat małych stworzeń pod hasłem Mikrokosmos. Ich bohaterami były ludziki lego lub małe figurki w wybranym środowisku przyrodniczym, zaprojektowanym przez uczniów. Powstały wspaniałe zdjęcia wśród traw, owadów, kwiatów, kamieni i skał, a nawet przy ognisku i w szałasie.

Wykonaliśmy  też eco torbę na zakupy z niepotrzebnego T-shirta zgodnie z filozofią zero waste. Do wykonania torby potrzebne były tylko nożyczki i koszulka.

           Na zajęciach języka angielskiego rozmawialiśmy o tym, jak na co dzień możemy dbać o naszą planetę. Oglądając film o rozwiązaniach, które każdy z nas może zastosować w swoim domu, przygotowywaliśmy piękne plakaty zatytułowane ,,Being green at home".

Na języku hiszpańskim uczniowie poznawali nowe słownictwo, śpiewali piosenkę i wykonali wspólnie plakat.

                                                    Klasa 2 b

Rozmawialiśmy o bogactwie świata przyrody. Uczniowie podzielili się swoją wrażliwością na los zwierząt. O tym jak ważne jest poszanowanie człowieka dla wszystkich gatunków zamieszkujących naszą planetę. Uczniowie wykonali plakaty przedstawiające wybrany gatunek zwierzęcia oraz mapę pomysłów na życie w zgodzie z Planetą "Being Green at Home"(na zajęciach języka angielskiego).

Poznali też hiszpańskie słowa z zakresu świata przyrody w plastyczno-technicznym projekcie "Primavera".

Odkrywali "Co to znaczy eko"?- Uczniowie rozmawiali na temat świadomego wyboru konsumenckiego na rzecz ochrony Ziemi przed szkodliwymi wpływem działalności człowieka. Które produkty są eko. Jak są wytwarzane oraz po czym poznać - znak jakość Euroliść.

W projekt o ekologii zaangażowała się też świetlica szkolna. Uczniowie postanowili zaprezentować piękno wszystkich kontynentów, przedstawiając dzikie zwierzęta i rośliny.

Nie chcemy, aby natura uległa zniszczeniu przez działania człowieka. Chcemy, aby „ Błękitna Planeta” była piękna , abyśmy my i przyszłe pokolenia mogli cieszyć się i korzystać z piękna przyrody, czystego powietrza, wody. Już teraz otoczmy opieką naszą Ziemię- naszą wspaniałą planetę.

                                                    Klasa 2c

Rozmawialiśmy na temat zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby. Segregowaliśmy śmieci w naszych domach i porównywaliśmy z koleżankami i kolegami z klasy, jakiego rodzaju śmieci wyrzucamy najwięcej. Zwróciliśmy uwagę na czas, w jakim rozkłada się plastik czy metal.

Poruszyliśmy też problem oszczędzania wody oraz energii. Zastanawialiśmy się, co my dzieci możemy zrobić w tej kwestii zwłaszcza, że często zupełnie  nie zdajemy sobie sprawy ile litrów wody zużywamy w ciągu dnia. Poznaliśmy wiele ciekawostek na ten temat. Dużo mówiliśmy również o alternatywnych źródłach energii, wykorzystujących np. siły natury oraz o selektywnej zbiórce odpadów. 

Podczas Tygodnia projektów dla Ziemi wykonaliśmy wiele prac plastycznych, pisaliśmy Kodeks przyjaciela Ziemi, projektowaliśmy plakaty w programie graficznym Paint. Z dużym zaangażowaniem przystąpiliśmy do wykonania zdjęcia ludzików LEGO w wybranym środowisku przyrodniczym.

Na zajęciach języka angielskiego rozmawialiśmy o tym, jak na co dzień możemy dbać o naszą planetę. Wykonaliśmy wspaniałe plakaty „Being green at home", inspirowane filmem o ciekawych rozwiązaniach, które każdy z nas może zastosować u siebie w domu.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz