środa, 10 grudnia 2014

Czytaj z Melą! Obowiązki Cielęciny

Cielęcina, czyli Celestyna Żak jest zwykłą dziewczynką, lecz uważa, że jest brzydka -  ma zbyt grube łydki i dlatego nikt jej nie lubi. To nieprawda! Gdy Dmuchawiec, czyli nauczyciel polskiego prosi ją, by uczyła w domu Danusię, która ma same dwóje, dziewczynki bardzo się zaprzyjaźniają. Podobnie jest, gdy Cesia spotyka na drodze do domu tajemniczego brodacza, który chce się z nią umówić na randkę. I jeszcze Jerzy z jej klasy, który codziennie idąc do szkoły idzie za nią i ją obserwuje.

W domu nie rozpieszczają Cesi. Wręcz przeciwnie! Dziewczynka musi codziennie zmywać naczynia i robić porządek za starszą siostrę - Julię. A gdy jeszcze koleżanka Julki – Krystyna wprowadza się do ich domu i ma urodzić dziecko, wszystkie obowiązki spadają Cesię! Okazuje się, że  tylko ona potrafi przewijać i myć małą Irenkę. Nic dziwnego, że kiedy  Dmuchawiec pyta ją, co ostatnio czytała, Cielęcina odpowiada: „Choroby wieku dziecięcego”. Tak, Cielęcina nie ma łatwego życia! Ale swój los znosi z pokorą i humorem. To najzabawniejsza książka jaką kiedykolwiek czytałam. Podobnego zdania jest moja mama, która z „Szóstej klepki” zaśmiewała się już ponad dwadzieścia lat temu. Ta książka się nie starzeje!

Małgorzata Musierowicz, „Szósta klepka”,  Wydawnictwo Nasza księgarnia, 1987r.

Melania, VB