poniedziałek, 2 grudnia 2019

Jesteśmy różni, a tacy podobni

W poszukiwaniu różnic i podobieństw na świecie udaliśmy się do warszawskiego Centrum Wielokulturowego. Tam mieliśmy okazję uczestniczyć w lekcji o Afryce. Naszym przewodnikiem był Pan Elmi, który pochodzi z Somalii. Opowiadał o tamtejszej przyrodzie, warunkach życia i komunikacji. Teraz już wiemy, że Afryka to nie tylko palące słońce i dzikie zwierzęta. Mieszka tam bardzo dużo ludzi, którzy mówią wieloma językami. Niektórzy żyją w małych lepiankach, slumsach,  a inni w ogromnych miastach, większych od naszej stolicy. Można tam spotkać pięknych ludzi, ciekawe krajobrazy i groźne zwierzęta. Edukacja dzieci wygląda bardzo różnie. Niektóre przemierzają długą drogę, aby uczyć się pod drzewem bez książek, inne mają do dyspozycji tylko jedną klasę i uczą się w mieszanych grupach wiekowych. Są tam także dzieci, które chodzą do wspaniale wyposażonych publicznych i prywatnych szkół. Niestety, dowiedzieliśmy się także, że niektóre dzieci w krajach afrykańskich, bardzo ciężko pracują i nie mogą sobie pozwolić nawet na kawałek czekolady! Byliśmy pełni podziwu widząc jak nasi rówieśnicy bawią się i tworzą zabawki z niczego. Nasze spotkanie zakończyliśmy wspólnym graniem na instrumentach, bo Afrykańczycy to ludzie, którzy kochają muzykę i taniec. To była bardzo ważna lekcja. Dzięki niej zobaczyliśmy wyjątkowy kawałek świata. Życie ludzi nie zawsze wygląda podobnie. Doceniliśmy to co mamy i dostrzegliśmy jak różnimy się, a jednocześnie jak bardzo jesteśmy do siebie podobni.