sobota, 8 listopada 2014

Co wiecie o Święcie Niepodległości?

Polska 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość, zaraz po zakończeniu I wojny światowej. Do tego, że nasza ojczyzna zniknęła z mapy świata, doprowadziły trzy rozbiory. 

I rozbiór Polski był w 1772 i brały w nim udział Rosja, Prusy, Austria. II rozbiór Polski miał miejsce w 1793, wtedy to naszymi ziemiami podzieliły się między sobą Rosja i Prusy.  III, ostatni, wydarzył się w 1795 , kiedy to Rosja, Prusy, Austria wzięły sobie już po ostatnim kawałku Polski i na ponad wiek zlikwidowały naszą państwowość.
Święto Niepodległości to nasze najważniejsze święto narodowe. Dziś jesteśmy częścią Europy, możemy jeździć, gdzie chcemy, mieszkać na cały niemal świecie, ale ojczyznę mamy tylko jedną.

W dniu 11 listopada przypominamy sobie o naszych symbolach narodowych, o godle i fladze biało-czerwonej.
Szczególnie ciekawa jest historia naszego godła – orła białego w koronie. Jest ona ściśle związana z początkami państwa polskiego. Według legendy założyciel państwa Polan, Lech, podczas postoju w okolicach Poznania, natknął się na gniazdo orła z pisklętami. Nagle zobaczył, jak orzeł uniósł się, rozpościerając swe ogromne skrzydła na tle czerwonego od zachodzącego słońca nieba  i w tym właśnie miejscu  postanowił osiąść. Lech orła umieścił  swoim herbie, a miasto, które tam założył, nazwał Gniezdnem od słowa gniazdo, czyli Gnieznem, które było pierwszą stolicą Polski.

Piękną tradycją z okazji święta Niepodległości jest przygotowywanie kotylionów. Pamiętajcie, kotyliony muszą być biało-czerwone, są one symbolem radości i dumy narodowej.
Wszystkiego dobrego z okazji Święta Niepodległości!

  Zespól redakcyjny Trzynastki   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz