poniedziałek, 27 marca 2017

Skąd się biorą pieniądze, czyli edukacja finansowa w klasach 1 - 3

W ostatnich dniach, uczniowie klasy 2d, mieli możliwość dowiedzieć się czym jest zarabianie pieniędzy i umiejętne nimi zarządzanie. Uczestniczyli w tygodniowym projekcie „Skąd się biorą pieniądze?”, wykorzystującym zasady grywalizacji w edukacji.

Głównym celem projektu było wykształcenie pozytywnych postaw, związanych z zarządzaniem własnymi funduszami.

Nauczyciel wprowadził uczniów w grę określając jej fabułę. Uczniowie wyobrażali sobie, że przychodzą do szkoły,  niczym dorośli do pracy. Za obowiązki uczniowskie (np. praca domowa) byli nagradzani  pensją w postaci papierowych odpowiedników polskiej waluty. Uczniowie wykonywali też różnorodne ćwiczenia i zabawy odnoszące się do zagadnień: oszczędzanie i wydawanie.

Podsumowaniem edukacji finansowej była zabawa w sklep, podczas której dzieci mogły zaplanować swoje wydatki, dokonać zakupu wybranych rzeczy z kategorii: potrzeby i zachcianki/przyjemności.

Podczas omawiania projektu, okazało się, że wszyscy świetnie się przy nim bawili, a co najważniejsze, bardzo dużo się też nauczyli.

Nauka poprzez zabawę – to lubimy!