wtorek, 26 lutego 2019

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w klasach I-III

Jest taki jeden dzień, w najkrótszym miesiącu roku, w którym swoje święto ma język ojczysty. Uczniowie klas I – III postanowili więc poświęcić mu nieco więcej uwagi.

Pierwszoklasiści  wykonali przepięknie ilustracje do wierszy pt. „Dżdżownica” oraz „W Dziwakowie”.  Prace można podziwiać na tablicy Małego Samorządu.

Uczniowie klas drugich i trzecich układali krzyżówki, których hasłem był: JĘZYK POLSKI, a następnie zanosili do swoich koleżanek i kolegów z klas równoległych by je rozwiązali. Czytali  też wylosowane łamańce językowe, czyli wierszyki łamiące języki. Wszyscy  starali się  nie popełnić żadnego błędu, co wcale nie było takie łatwe.

Uczniowie klas drugich wykonywali również różne ćwiczenia gramatyczne.

Natomiast trzecioklasiści sprawdzali  swoją znajomość gwary uczniowskiej oraz rozumienie związków frazeologicznych.

Choć nasz język ojczysty do łatwych nie należy, to można nim się świetnie bawić!