sobota, 20 czerwca 2020

Spotkanie z architektem 

 "Czy to trudne wpaść na pomysł?" To pytanie zadał Adaś naszemu gościowi. Był nim Maciej Siuda - architekt, który oprowadził nas ostatnio po swojej warszawskiej pracowni. Zespół, z którym pracuje, to nie tylko architekci. Są to także filozofowie, socjolodzy, architekci krajobrazu oraz inni specjaliści w zależności od rodzaju projektu. Powstanie budynku poprzedzają liczne rozmowy, spotkania, szkice, notatki pokrywające całą ścianę oraz makiety. W archiwum makiet są ślady po wszystkich projektach.

Razem obejrzeliśmy między innymi realizowane projekty szkół. Ursynowskie ogrody na dachu szkoły wzbudziły głośny zachwyt, w Nairobi zaskoczył plac zabaw pełniący rolę także przestrzeni lekcyjnych, w przypadku Haiti dużo pytań dotyczyło zabezpieczeń przed trzęsieniami ziemi.

"Kiedy byłem mały, chciałem rysować komiksy". Zajrzeliśmy też do osobistych szkicowników. "Zawsze mam przy sobie szkicownik", "Szkicuję wszystko".
Na pytanie Emilki od czego zacząć, żeby kiedyś zostać architektem, Maciej Siuda radzi tak: "Dużo rysować, obserwować, nasłuchiwać, dopytywać, przyglądać się rzeczom i ich działaniu, w ogóle często zadawałbym sobie pytanie "dlaczego to działa?" i starał się rozgryźć zagadkę samemu".

Dziękujemy za inspirujące spotkanie!
2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawe informacje. U nas właśnie temat ogrodu stale na topie, ponieważ właśnie chcemy w jakiś fajny sposób nasz ogród zaaranżować. Liczę, że bez problemu nam się uda, bo świetne informacje znajdziecie na stronie https://e-chelmno.pl/pl/663_materialy_partnera/54543_jak_zaprojektowa_ogr_d.html . Skorzystajcie sobie, jeśli chcecie.

    OdpowiedzUsuń