piątek, 5 czerwca 2020

Spotkanie z ilustratorem Pawłem Pawlakiem

W naszej szkolnej bibliotece można już wypożyczyć trzy książki niezwykłej urody - Małe atlasy motyli, ptaków i zwierzaków. Wykonali je wspólnie Ewa i Paweł Pawlakowie - wybitni ilustratorzy i autorzy książek dla dzieci.
Mieliśmy ogromną przyjemność odwiedzić pracownię pana Pawła we Wrocławiu. Towarzyszył nam biały kot Filemon zwany też Kefirem, a czasem Baryłą. Poznaliśmy kulisy pracy nad ilustracjami, które oprócz rysunku mogą być wykonane techniką akwareli, modeli 3D, kolaży z tkanin oraz kolaży z papieru.
Każda z tych ilustracji jest efektem uważnej obserwacji zwierząt i wielu wielu szkiców.  Z ogrodu państwa Pawlaków przychodzą do ich domu różni dzicy goście. "Jak to zrobił nasz jeż, że pokonał cztery schodki i wszedł do domu? Teraz zawsze patrzymy pod nogi. Zwłaszcza pod bose nogi!"
Modele jeża, lisa i wiewiórki siedzą sobie w pudełku. Kolorowe malowane papiery i ścinki materiałów są posegregowane w kopertach i koszykach.
Teraz powstaje książka o króliczce Stefci (Nie bój się, dziadku, wydawnictwo Wilga) Praca nad jedną kolażową ilustracją do tej książki trwa 4-5 dni.
Ponieważ pan Paweł zilustrował także książkę "Mały Książę" autorstwa Antoine de Saint-Exupéry'ego, uczniowie dostali zadanie wykonania ogrodu dla Małego Księcia, metodą kolażu z użyciem tej postaci. Pokażemy te prace, gdy tylko będą gotowe!
Bardzo dziękujemy za gościnę w pracowni!