sobota, 17 grudnia 2022

Zbi贸rka dla Zosi-podzi臋kowania i podsumowanie


馃挆Chcia艂abym podzi臋kowa膰 wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom Trzynastki oraz Przyjacio艂om naszej szko艂y za zaanga偶owanie w zbi贸rk臋 dla Zosi, za wp艂aty, za udost臋pnienia post贸w, za przepyszne wypieki we wrze艣niu, za fanty na „Jesienne licytacje”, za z艂o偶enie podpis贸w pod petycj膮, za przepi臋kne rzeczy przygotowane na 艢wi膮teczny Kiermasz i za czytanie moich maili馃榾. Bez Waszej pomocy wszystkie szkolne akcje dla Zosi nie by艂yby mo偶liwe.

Wiele os贸b pyta艂o mnie w ci膮gu ostatnich kilku miesi臋cy, jak to si臋 sta艂o, 偶e Zosia zago艣ci艂a w Trzynastce. To by艂 zupe艂ny przypadek. Kiedy jecha艂am pod koniec sierpnia do szko艂y wpad艂 mi na facebooku post. Tata Zosi wyruszy艂 w艂a艣nie w Polsk臋, idzie pieszo z Zakopanego na Hel, 偶eby szuka膰 ratunku dla c贸rki. Do zebrania gigantyczna kwota 9,5 mln z艂otych. Nikt sam nie da rady zdoby膰 takich pieni臋dzy. Spojrza艂am na zdj臋cie Zosi, zauroczy艂a mnie swoim u艣miechem i przycupn臋艂a cichutko w moim sercu. Pomy艣la艂am, 偶e trzeba co艣 zrobi膰. Bo kto , jak nie my. Trzynastka ma wielk膮 moc.

I tak to si臋 zacz臋艂o.

馃挆Gdy we wrze艣niu zaczynali艣my pomaga膰 Zosi i zak艂ada艂am na siepomaga skarbonk臋 „Trzynastka wspiera Zosi臋” brakowa艂o ponad 7 mln z艂otych. Wydawa艂o si臋, 偶e to jest niewykonalne. A jednak niemo偶liwe jest mo偶liwe. W 3,5 miesi膮ca od tego momentu uda艂o si臋 zebra膰 pe艂n膮 kwot臋馃榾. Zosia po 艣wi臋tach pojedzie na badania do szpitala w Lublinie i najprawdopodobniej ju偶 w pierwszej po艂owie stycznia otrzyma tam terapi臋 genow膮. Jedno podanie za ponad 9 mln z艂otych, kt贸re da jej nowe 偶ycie.

馃挆Pomagali艣my w tej zbi贸rce na tyle, na ile potrafili艣my.

馃挆We wrze艣niu „Kawiarenka nauczycielska” w czasie zebra艅 klasowych zainaugurowa艂a „Tydzie艅 pyszno艣ci dla Zosi”, z przepi臋knymi stoiskami pe艂nymi smako艂yk贸w przygotowywanymi w czterech kolejnych dniach przez wszystkie klasy. Efekt to ok. 17 tys. z艂otych na szkolnej skarbonce.

Termin tej akcji nie by艂 przypadkowy. W tym czasie tata, dziadek i wujek Zosi przechodzili ze swoj膮 pielgrzymk膮 przez Warszaw臋.

馃挆Kilka dni po tej akcji niespodziewanie zadzwoni艂 do szko艂y tata Zosi z pytaniem, czy mo偶e nas odwiedzi膰. Oczywi艣cie, zapraszamy!!! I w ten spos贸b poznali艣my Tomka – tat臋 Zosi. Dwa dni p贸藕niej w czasie spotkania w sali gimnastycznej tata Zosi podzi臋kowa艂 ca艂ej Spo艂eczno艣ci Trzynastki za pomoc, opowiedzia艂 o Zosi i o walce o jej zdrowie. A my przyst膮pili艣my do challengu „Aktywnie dla Zosi” i wykonali艣my 20 przysiad贸w po to , 偶eby w przysz艂o艣ci Zosia mog艂a zrobi膰 je sama. I nominowali艣my do challengu kolejne osoby. Ta akcja mia艂a wymiar symboliczny.

馃挆W pa藕dzierniku i listopadzie prowadzili艣my na facebooku „Jesienne licytacje dla Zosi”. Ponad 40 wystawionych przez nas licytacji przynios艂o prawie 10 tys. z艂otych.

馃挆W listopadzie nasz膮 szko艂臋 odwiedzili trzej w臋drowcy: tata, dziadek i wujek Zosi, kt贸rzy tym razem je藕dzili po Polsce busem oklejonym zdj臋ciami wszystkich dzieci wykluczonych z refundacji terapii genowej (wprowadzonej w Polsce 1 wrze艣nia) i zbierali podpisy pod petycj膮 o zmian臋 warunk贸w refundacji. Zaproponowa艂am, 偶e mo偶emy w tym pom贸c i dlatego przez kolejne dwa dni na parterze Trzynastki zbierali艣my podpisy pod t膮 petycj膮. U nas w szkole 210 rodzic贸w i pracownik贸w podpisa艂o petycj臋, a w ca艂ej Polsce uda艂o si臋 zebra膰 prawie 70 tys. podpis贸w. Petycja zosta艂a z艂o偶ona w Sejmie 2 grudnia.

馃挆W grudniu zostali艣my nominowani na facebooku przez ekip臋 „Pieszo po zdrowie” do challengu „Miko艂aje Zosi”. Zrobili艣my zdj臋cia w miko艂ajowych czapkach (mo偶na je pobra膰 na pami膮tk臋 na szkolnym facebooku i blogu) i wrzucili艣my symboliczne z艂ot贸wki do Zo艣kowej puszki, zasilaj膮c zbi贸rk臋 kwot膮 240z艂.

馃挆Ostatni膮 nasz膮 akcj膮 dla Zosi by艂 przepi臋kny Kiermasz 艢wi膮teczny, na kt贸rym zarobili艣my 13431z艂 ( w tym pieni膮偶ki wp艂acane przez niekt贸rych kupuj膮cych zdalnie, bezpo艣rednio na skarbonk臋).

馃挆Gdy zak艂ada艂am we wrze艣niu szkoln膮 skarbonk臋 ”Trzynastka wspiera Zosi臋” planowa艂am jedn膮 akcj臋 i za艂o偶y艂am, 偶e uda si臋 zebra膰 5 tys. z艂otych. Jednak zorganizowali艣my dla Zosi 6 akcji i dzi臋ki nim skarbonka wype艂ni艂a si臋 w 892%. Na koniec by艂o w niej 44618 z艂otych.

馃挆Nie dzia艂ali艣my sami. Uda艂o nam si臋 w艂膮czy膰 do pomocy dla Zosi r贸wnie偶 innych.

Szczeg贸lne podzi臋kowania dla Motylkowa Akademia i Ani Lange za to, 偶e nie odm贸wili艣cie nam pomocy i zorganizowali艣cie „Jesienne pyszno艣ci dla Zosi” oraz „艢wi膮teczny Kiermasz dla Zosi”.

Dzi臋kuj臋 za w艂膮czenie si臋 do naszej akcji harcerzom ze 121 Warszawska Dru偶yna Harcerska. Nominowali艣my Was do challengu #AktywniedlaZosi, a Wy to wyzwanie przyj臋li艣cie. Na Was zawsze mo偶na liczy膰.

Dzi臋kuj臋 Liceum im. Lotnik贸w Ameryka艅skich i klasom 7,8 z budynku 18 za to, 偶e w艂膮czyli艣cie si臋 w „Tydzie艅 pyszno艣ci dla Zosi”.

Dzi臋kuj臋 klasie 8a oraz Inga Obies艂o za zorganizowanie w Szko艂a Podstawowa nr 391 w Warszawie „Halloweenowego kiermaszu dla Zosi”. Jestem Wasz膮 d艂u偶niczk膮.

馃挆Najbardziej wzrusza mnie, 偶e tylu obcych Zosi ludzi tak ch臋tnie wyci膮gn臋艂o do niej pomocn膮 d艂o艅 i podarowa艂o na 艣wi臋ta najpi臋kniejszy prezent – zdrowie. Dobrze jest wiedzie膰, 偶e w trudnych chwilach mo偶na liczy膰 na innych.

馃挆Bardzo Wam dzi臋kuj臋 za pomoc i serce okazane Zosi. My艣l臋, 偶e zrobili艣my razem wielk膮 rzecz.

Je艣li chcieliby艣cie 艣ledzi膰 dalsze losy Zosi i zobaczy膰 jej pierwsze kroki po podaniu terapii genowej zagl膮dajcie na strony

Pieszo po zdrowie. Od Zakopanego, a偶 po Hel dla Zosi walcz膮cej z SMA.

oraz

Zosie艅ka kontra SMA. Zofia Szcze艣niewska

呕ycz臋 wszystkim pi臋knych 艢wi膮t.

Dorota Szredzi艅ska

 

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz