niedziela, 29 listopada 2015

Jak wydaje się książki? Spotkanie z Wydawnictwem Wytwórnia

19 listopada klasy VI spotkały się z panią Magdaleną Kłos - Podsiadło z Wydawnictwa Wytwórnia. Było to bardzo udane i pouczające spotkanie, dzięki  któremu dużo dowiedzieliśmy się na temat etapów powstawania książki.

Pani Magda pokazała nam składki, czyli zadrukowany arkusz papieru, z którego potem składa się książkę. Dowiedzieliśmy się, że w drukarni wydawca sprawdza pod lupą jakość wydrukowanego dzieła, co ma znaczenie szczególnie w przypadku książek z dużą ilością ilustracji.  

Wydawnictwo Wytwórnia wydało bardzo ciekawą powieść dla młodzieży pt. „Podpalacze książek” francuskiej pisarki Marine Carteron. Pani Magda opowiedziała nam, jak doszło do tego, że książka ta ukazała się w Polsce. Zaczęło się od największych na świecie targów książki we Frankfurcie. Potem Wydawnictwo zleciło przetłumaczenie kilku pierwszych rozdziałów „Podpalaczy”. Okazało się, że to świetna powieść, więc proces wydawniczy ruszył na całego! Warto też wspomnieć o jej okładce, którą wykonała  zaprzyjaźniona z właścicielami Wydawnictwa artystka – okładce niepospolitej i oryginalnej, bo zaprojektowanej w stylu graficznym. Wygląda to bardzo nowocześnie i estetycznie.

Niedawno gościliśmy w szkole panią Joannę Olech, autorkę między innymi bardzo interesującej książki „Mam prawo i nie zawaham się go użyć” która uświadamia młodzież i nie tylko, żeby korzystały w pełni ze swoich praw, ale jednocześnie uczyły się, czym są praw człowieka. Tę pozycję również wydała Wytwórnia. Pani Magdalena opowiadała nam, jak doszło do wydania tej książki, a czynny udział w tym miał nie kto inny, tylko Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak.

Spotkanie z panią Magdą i Wydawnictwem Wytwórnia bardzo nam się podobało. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, co dzieje się z książką, zanim trafi ona do księgarni. Pani Magda to osoba z pasją, co słychać w każdym jej słowie. Praca w wydawnictwie musi być bardzo ciekawa.

Ala, Ania i Ola z 6B

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz