niedziela, 24 marca 2019

Urodziny liczby П


14 marca uczniowie Trzynastki zostali po raz kolejny zaproszeni przez liczbę П na jej urodziny. Już dzień wcześniej czwartoklasiści i piątoklasiści mogli usłyszeć na lekcjach matematyki jak brzmi liczba П. Spodobała im się ta melodia. Sprawdzali też jak długo trzeba byłoby zwijać arkusz papieru, gdyby zapisać na nim wszystkie znane do tej pory cyfry liczby П. Wynik ich zaskoczył. Każdy mógł też sprawdzić przy pomocy programu komputerowego, na którym miejscu po przecinku w liczbie П jest jego data urodzenia. Po południu na korytarzu pojawiły się urodzinowe ozdoby i wiele ciekawostek dotyczących sławnej liczby. Było widać, że następnego dnia będzie tu urodzinowa impreza.

W dniu urodzin goście, którzy przyjęli zaproszenie na imprezę, byli witani drobnymi słodkościami. Mogli tego dnia wziąć udział w pięciu konkursach. Każdy chętny do zabawy uczeń znalazł coś dla siebie. Humaniści mogli wziąć udział w trzyetapowym konkursie, w którym wymyślali wyrazy zawierające liczbę П. Miłośnicy tabliczki mnożenia mogli rywalizować ze sobą podczas zabawy, w której mnożyli parami kolejne cyfry solenizantki. Był też konkurs na odszukanie na korytarzu, wśród cyfr liczby П, swojej daty urodzenia. 

W kolejnym konkursie wielbiciele „pamięciówek”  rywalizowali ze sobą próbując pobić rekord  z księgi Guinnessa, należący do pewnego Japończyka, który wyrecytował z pamięci 100 000 cyfr liczby П. Tego rezultatu nie udało im się pokonać, ale wyniki były imponujące.  W piątym konkursie każdy uczeń, który zgłosił się do tej rywalizacji,  mógł zagrać z liczbą П w grę „Setka”. To był emocjonujący dzień. Urodzinowa zabawa trwała cztery godziny.

Następnego dnia uczniowie klas piątych odwiedzili trzecioklasistów i opowiedzieli im o liczbie П, prezentując wybrane ciekawostki.  A na trzeciej lekcji 14 minut po dzwonku ( wiedzie dlaczego właśnie wtedy?) wszyscy uczestnicy urodzinowego przyjęcia zostali zaproszeni na słodkie „co nieco”, każdy otrzymał też drobną pamiątkę, a zwycięzcy urodzinowych konkursów nagrody. Szkoda, że tegoroczne urodziny liczby celebrytki już za nami. Na szczęście za rok są kolejne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz