poniedziałek, 19 marca 2018

Projekt Penpals


Czy w dzisiejszych czasach ktoś jeszcze pisze listy? Czy ktoś czeka na list? Czy są jeszcze gdzieś na świecie „penpals” - przyjaciele, którzy właśnie za pomocą listów się poznali i tę znajomość rozwijają?
Okazuje się, że całkiem sporo jest ich w Trzynastce!
            
Projekt Penpals obejmuje kilka klas, których uczniowie korespondują z rówieśnikami z Hiszpanii i USA. Pierwsze listy i kartki zostały wysłane w październiku, następne w kolejnych miesiącach. Zdarza się, że drogą elektroniczną przesyłane są też krótkie filmiki nagrane przez uczniów, np. o świętach obchodzonych w danym kraju. Jest to świetny sposób na doskonalenie umiejętności językowych, a także szansa na poznanie nowych osób, ich zainteresowań, kultury ich kraju i jednocześnie przedstawienia siebie i miejsca pochodzenia.
            
W tym roku szkolnym uczniowie klasy 4b korespondują w języku angielskim z rówieśnikami z St. Thomas Catholic School w Philo, Illinois, USA. Również w języku angielskim piszą listy uczniowie klas 3a, 5a, 6c - z rówieśnikami z Escola Pla de l'Avellà w Barcelonie. Natomiast uczniowie wszystkich klas szóstych korespondują w języku hiszpańskim z kolegami i koleżankami z C.E.P Carlos Socas Ramirez w Ingenio (Gran Canaria).
            

Pomysł wymiany listów z rówieśnikami spoza naszego kraju powstał jako konsekwencja metody pracy, w której cel (praktyczne wykorzystanie języka) determinuje przebieg konkretnych działań, angażujących emocjonalnie uczniów i motywujących do posługiwania się językami obcymi. Po kilku miesiącach trwania projektu możemy stwierdzić, że przynosi on oczekiwane efekty. Dlatego będziemy kontynuować korespondencję do końca obecnego roku szkolnego, a być może również w następnym.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz