wtorek, 8 marca 2016

Czytajmy dzieciom!

Czytanie jest bardzo ważnym czynnikiem w rozwoju dziecka, pełni funkcję poznawczą, bo wzbogaca jego wiedzę. Pozwala lepiej rozumieć świat, poznawać tajniki oraz łatwiej przystosować się do tego, co nowe. 
Czytanie to poznawanie ciekawych ludzi, ich wytworów materialnych i duchowych, środowiskowych, w którym żyją. To motywacja do rozwijania własnych zainteresowań, zdolności i charakter.

Czytanie pełni również funkcję wychowawczo-moralną dzięki pokazywaniu pozytywnych wzorców osobowych i społecznych spotykanych w różnych okresach czy dziedzinach życia. Przykład szlachetnych, odważnych ludzi mobilizuje do podejmowania czynów ważnych dla społeczności i dla jej wspólnego dobra.

Czytanie to wreszcie rozrywka, relaks, przyjemność. Do ulubionych książek możemy wracać, kiedy tylko mamy czas i ochotę, ponownie przeżywając je wraz z bohaterami. Przypominamy sobie też zapomniane złote myśli, niektóre weryfikujemy, dopisujemy swoje uwagi. Wzbogacamy nasze przeżycia.

Książka potrzebna jest nam na co dzień. Uspakaja, wprowadza w dobry nastrój, przywraca nadzieję i pogodę ducha, mobilizuje do wytrwałego działania, ułatwia zrozumienie siebie i innych, pomaga pokonywać lęki i zniechęcenie. Jest naszym przyjacielem i doradcą.


Oto nasza relacja z projektu świetlicowego "Czytajmy dzieciom" do którego aktywnie włączyli się rodzice, opiekunowie czy babcie i dziadkowie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz