sobota, 12 marca 2016

Pierwszy obóz harcerski za nami!!!

W czasie tegorocznych ferii, od 6 do 13 lutego, 121 Warszawska Drużyna Harcerska „Feniks”,działająca przy Społecznej Szkole Podstawowej nr 13 brała udział w zimowisku harcerskim. Zimowisko odbywało się w Chęcinach k. Kielc, małym miasteczku na skraju Gór Świętokrzyskich, z ruinami średniowiecznego zamku i wieloma ciekawymi miejscami w okolicy.Poza 121 WDH (pięcioro harcerek i harcerzy, uczniów SSP nr 13, i ich starsi opiekunowie – kadra drużyny) w zimowisku brali udział harcerze z dwóch innych zaprzyjaźnionych drużyn harcerskich. Podczas zimowiska jego uczestnicy mieli dużo atrakcji.

Pierwszego dnia, jeszcze przed dojechaniem do Chęcin, zwiedzili Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Później odwiedzili ruiny zamku w Chęcinach i byli w sławnej Jaskini Raj, w której podziwiali piękne stalagmity, (czyli wapienne „sople” zwisające ze sklepienia jaskini) i widzieli zimujące nietoperze. Harcerze poszli też do Aquaparku i zwiedzili dwa centra nauki: Centrum Nauki „Leonardo DaVinci” w Podzamczu koło Kielc – nowo otwarte centrum nauki z wystawą poświęconą ciału człowieka, oraz Centrum Geoedukacji w Kielcach, czyli placówkę prezentującą dzieje Gór Świętokrzyskich i pradawne zwierzęta, które żyły na tym terenie setki milionów lat temu, np. ogromne ryby pancerne i tetropody, czyli pierwsze płazy, które wyszły z morza na ląd.
Oprócz zwiedzania okolicznych atrakcji harcerze uczestniczący w zimowisku dużo się nauczyli: rozpalali ognisko na śniegu (w końcu się udało!), dowiedzieli się jak spakować dużą ilość rzeczy do małego plecaka i uczyli się udzielania pierwszej pomocy. Osoby, które wykazały się wiedzą na temat zasad udzielania pierwszej pomocy i ratowania rannych zdobyły sprawności harcerskie „higienisty” lub „sanitariusza”, a wytrwali wędrowcy zdobyli sprawność „łazika”. Uczestnicy ćwiczyli też umiejętność współpracy w grupie i wspólnego rozwiązywania problemów, starając się zbudować w kilkuosobowych zespołach jak najwyższą wierzę z nitek makaronu spaghetti i pianek marschmallow.Zimowisko miało swoją fabułę – jego tematem przewodnim był film „Gwiezdne Wojny”, więc harcerki i harcerze wcielali się w Rycerzy Jedi, a podczas poszczególnych zajęć poznawali Kodeks Rycerzy Jedi (jak się okazało, bardzo podobny do przestrzeganego przez harcerzy Prawa Harcerskiego), urządzili „obronę bazy rebeliantów na śnieżnej planecie Hoth przed atakiem szturmowców imperium” – czyli wielką bitwę na śnieżki, a także budowali z papieru, taśmy klejącej i słomek od napojów „kapsuły ratunkowe” w których robot R2-D2 miał przetrwać lądowanie na powierzchni planety Tatooine ;)

Jednak podczas zimowiska jego uczestnicy nie tylko dobrze się bawili, ale też rozwijali jako harcerze: wszyscy członkowie drużyny którzy pojechali na zimowisko zdobyli na nim po dwie sprawności, a przede wszystkim złożyli Przyrzeczenie Harcerskie, czyli stali się prawdziwymi, pełnoprawnymi harcerzami.

Uczestnicy zimowiska wrócili z niego bardzo zadowoleni. Udział w nim był dla harcerzy ze 121 WDH niezwykłą przygodą, okazją do nawiązania nowych przyjaźni i zdobycia wielu przydatnych umiejętności.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz