piątek, 7 kwietnia 2017

Harcerze na tropie bobrów

W sobotę 1 kwietnia grupa uczniów, będących jednocześnie harcerzami w działającej przy szkole 121 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej wzięła udział w wycieczce pieszej wzdłuż brzegu Wisły. Celem wycieczki było lepsze poznanie nadwiślańskiej przyrody, w szczególności poszukiwanie śladów żyjących nad Wisłą bobrów.

Wycieczkę zaczęliśmy w Dziekanowie Polskim, skąd wyruszyliśmy wzdłuż brzegu Wisły w stronę Warszawy. I od razu na samym początku wędrówki znaleźliśmy pierwszy ślad działalności bobrów – duże, grube drzewo ścięte przez te zwierzęta. Cieńsze gałęzie drzewa były całkowicie obgryzione z kory, a na gołym drewnie było dobrze widać ślady bobrzych zębów. Po dokładnym obejrzeniu tych śladów (można powiedzieć że dokładnie wgryźliśmy się w temat ;) ) poszliśmy dalej. Idąc wzdłuż wału przeciwpowodziowego natrafiliśmy na kolejne ciekawe miejsce – tablice z zaznaczonym kilometrem od źródła Wisły i wskaźnik pokazujący wysokość wody w rzece, z zaznaczonym poziomem od którego zaczyna się powódź. Dzięki temu dowiedzieliśmy się jak wysoko sięga woda w czasie powodzi, kiedy zalany jest cały teren od brzegu rzeki do wału przeciwpowodziowego. Idąc dalej doszliśmy nad samą Wisłę, gdzie zobaczyliśmy kolejne ciekawe miejsce – stromy, prawie pionowy brzeg w miejscu w którym nurt wody podmywa brzegi, powodując ich obsuwanie się. 

Oczywiście w miejscu tym byliśmy odpowiednio ostrożni, nie podchodząc za blisko do stromego brzegu. A później poszliśmy spacerem po ścieżce przez gęsty, nadbrzeżny las, słuchając śpiewu ptaków, obserwując las budzący się wiosną do życia i oglądając wyspy na środku Wisły. A po drodze w jeszcze kilku miejscach zobaczyliśmy drzewa ścięte przez bobry.

Podczas wycieczki nie przeszliśmy całej zaplanowanej trasy, bo kiedy zaczęło robić się późno poszliśmy do centrum Łomianek, gdzie wsiedliśmy w autobus „Ł” i autobusem wróciliśmy na Młociny. Mimo to wycieczka była bardzo udana – po drodze zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, lepiej poznaliśmy przyrodę brzegów Wisły i przeżyliśmy niezapomnianą przygodę. Wzięło w niej udział siedmioro harcerzy, będących uczniami klas VI, V, IV i III, pod opieką druha drużynowego i druhny przybocznej. Jednak ta wycieczka nie była jedyną okazją do poznania przyrody przez harcerzy, bo z przyrodą wiąże się wiele działań naszej drużyny. Przez całą zimę dokarmialiśmy ptaki – z tyłu za szkołą powiesiliśmy karmnik i regularnie uzupełnialiśmy go ziarnem, w grudniu byliśmy na bardzo ciekawej wycieczce do Centrum Edukacyjnego Kampinoskiego Parku Narodowego, a podczas cotygodniowych zbiórek często wychodzimy do Lasku Młocińskiego, gdzie poznajemy życie lasu i organizujemy gry terenowe. Jeden z punktów Prawa Harcerskiego mówi że „harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać”, więc my tą zasadę staramy się realizować w praktyce.

phm. Michał Piotrowski

Drużynowy 121 WDH „Feniks”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz